30.05.2014

Х МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
(неформальний звіт)

проходила з 15 по 17 травня 2014 року у м.Мукачеве.

 Організаторами конференції виступили НАПН України, Інститут психології ім.Г.С.Костюка НАПН України, Міністерство науки , освіти, молоді та спорту України та Мукачівський держуніверситет

 

Метою конференції було обговорення моделей формування екологічно-орієнтованої свідомості та утвердження принципу екологічності в різних видах діяльності. Учасники працювали за наступними напрямками:

1. Проектування еколого-орієнтованої життєдіяльності особистості.

2. Спільнота як суб’єкт еколого-орієнтованого проектування.

3. Екологічність як принцип проектування управлінських рішень.

4. Екологізація сучасних бізнес проектів.

5. Екологоорієнтовані громадські рухи як проект майбутнього суспільства. 

 

У конференції брали участь науковці з різних регіонів України, що представляли університети, наукові установи, обласні інститути післядипломної педагогічної освіти, а також працівники освіти, практичні психологи, аспіранти, студенти. 

Питання проектування розвитку природного середовища в урбанізованому суспільстві піднімались як в контексті теоретико-методологічних підходів, так і суто в практичному аспекті в доповідях, виступах українських дослідників з Києва, Харкова, Рівного, Мукачева,Чернігова, Запоріжжя, Севастополя, Вінниці, Ніжина, Луганська, Маріуполя, Дніпропетровська, Ужгорода, Чернівців, Маріуполя, Макіївки, Івано-Франківська, Львова, Одеси. Особливими учасниками зібрання стали групи студентів-психологів мукачівського держуніверситету та ужгородського національного університету. Активність громадянська та професійні якості, небайдуже ставлення до природного середовища краю, проблеми екологічності свівжиття різних етнокультурних груп в межах одного регіону, питання проектування розвитку природного середовища як віддзеркалення урбанізації – все це складові зацікавленого обговорення протягом двох днів у мальовничому Закарпатті. 

Конференція проходила у дуже неспокійний і тривожний час, у час, коли в муках і стражданнях народжується нова сучасна європейська Україна, країна, в основі якої людська гідність і громадянське суспільство.

Дорогою до місця проведення конференції організатори та учасники тепло згадували змістовну та наповнену дискусіями та творчими знахідками минулорічну конференцію, що пройшла у м.Севастополі, де нічого не передвіщало трагічних подій на півострові. Зважаючи на складну ситуацію у нашій країні, географія місць, звідки прибули учасники цьогорічної конференції, звичайно, була набагато менш різноманітною, хоча заявлені доповіді свідчили про високий рівень інтересу до проблематики Х Міжнародної науково-практичної конференції. 

     Зацікавленість тематикою конференції виявили також і науковці з Республіки Білорусь (Мінськ) та Російської Федерації (Москва, Чита). Їхня заочна участь у нашій конференції є своєрідним актом солідарності та екологічності в підходах до творення та підтримки професійного середовища.

Хоча приїзд учасників на конференцію супроводжувався грозовими дощами, вітром, а по приїзді на місце проведення у мальовниче смт. Чинадієво серед гір та водоспадів ми виявили відсутність світла і води…та такі побутові негаразди лише ненадовго засмутили учасників. Порадувало всіх і прибуття групи студентів з УжНУ та МДУ, які своїми запитаннями, вмінням відстоювати власну позицію, дарма, що в оточенні знаних та авторитетних фахівців, довели що молоде покоління здатне переймати естафету наукового пошуку та готове до практичної реалізації проектів, що передбачають розвиток природного середовища малої батьківщини Закарпаття і поширювати це на більш великі середовища – Україна в цілому.

 В ході роботи доповідачі висвітлювали тему життєзабезпечення як ключової проблеми екологізації способу життя (Швалб Ю.М.), наблизились до розриття психологічної сутності екологічно орієнтованої життєдіяльності особистості (Рудоміно-ДусятськаО.В.), розглянули психологічне здоров’я в контексті якості життя особистості (Забродський М.М.), а також порушення екологічності стосунків як детермінанти девіантної поведінки (Максимова Н.Ю), питання прийняття і відчудження як основи екологічної орієнтованості особистості (Вернік О.Л.), проаналізували психологічні основи екологічного руху (Льовочкіна А.М.) та ін

 

В рамках роботи конференції було проведено організаційно-діяльнісну гру (ОДГ), котру проводив доктор психологічних наук, професор Ю.М.Швалб, в ході якої кожен не лише опановував загальні алгоритми проектного підходу, але й став активним учасником створення одного з трьох екологічно орієнтованих проектів, що виникали і оформлювались по ходу просування самої ОДГ.

Проект розглядався як система ідей та засобів, що спрямована на зміну способу життя.

Проектом власне є конкретні зміни у способі життя людей.

Для того щоб розпочати роботу слід відповісти на наступні питання:

Що я хочу змінити?

Що Я маю зробити для цього?

ЯК це зробити?

Серед проектів, що висунули учасники до обговорення найбільшу підтримку отримали наступні напрямки:

1. Проектування рекреаційних зон

2. Екологічність способу життя містянина

3. Екологізація соціальних мереж: проектування безпечного середовища.

Учасники конференції, обравши проект, що найбільшою мірою відповідав професійним та особистісним інтересам, об’єдналися у три групи і працювали над ним послідовно і покроково. Результатом такої роботи стало обговорення трьох доповідей, що презентували кожен з проектів. Презентацію проекту 1, над яким працювала перша група робила Романова В. (Київ), проекту 2 - Вовчик-Блакитна О., проекту 3 - Паламарчук О.(Вінниця). Отриманий досвід є надзвичайно важливим, оскільки передбачає реальне включення особистості до спів творення реального проекту, що передбачає мотиваційну та операційну частину і вихід на конкретні результуючі можливості у житті вже поза проектом.

Екологічні і психологічні новини звідусіль