"Поради батька від "Israel Trauma Coalition 

Кількість інформації величезна і часто ця інформація неповна і суперечлива, що породжує гостре почуття невпевненості і може викликати стрес, страх і тривогу, й тим самим впливати на наш емоційний стан і стан наших близьких .

Діти дуже гостро відчувають емоційний стан дорослих, навіть якщо дорослі не говорять про це. Доросла людина в уявленні дитини є для її опорою та захистом. Доросла людина формує модель для наслідування, для правильної поведінки та емоційного реагування. Також для дитини має велике значення здатність сім'ї до формування психічної стійкості перед кризової ситуації .

Фахівці «Israel Trauma Coalition» підготували для вас низку рекомендацій:

1.   Дотримуйтесь і виконуйте вказівки та інструкції відповідних державних органів: Як можна спокійніше поясніть дитині правила та вказівки щодо безпечної поведінки: куди йти, як поводитися; скільки часу треба, щоб досягти безпечного місця.

Важливо демонструвати правильну поведінку й виконання правил та інструкцій. Діти будуть відчувати себе в безпеці, якщо побачать, що їхні батьки та інші дорослі дотримуються правил безпечної поведінки .

 

2.         Поговоріть з дітьми про ситуацію:
- говоріть лише факти, просто і заспокійливо, не вдаючись до подробиць.
- надлишок інформації може заплутати дітей та викликати страх і невпевненість.
- будьте
уважні до того, що цікавить дітей, які питання вони ставлять, таким чином ви зможете допомогти їм створювати картину, що підходить для їхнього розуміння.

 

3.         Слідкуйте за своєю реакцією на події: діти вчаться реагувати на ситуацію, спостерігаючи за дорослими, що їх оточують. Подбайте про себе, підібравши той чи інший спосіб зменшити рівень стресу, наприклад - дихальні вправи, спілкування з партнером або отримання підтримки з інших джерел. Діти дуже чутливі до вашого рівня стресу і можуть відреагувати відповідним чином.

 

4.    Підготуйтеся з дітьми до надзвичайної ситуації: Напишіть номери телефонів усіх екстрених служб та номери телефонів тих людей, до яких можна звернутися, якщо це необхідно. Де знаходиться безпечне місце, яка роль кожного члена сім'ї в момент кризової ситуації – хто що робить, якщо ... Які способи зменшення напруги та стресу вибирає кожен із членів сім'ї

 

5.         Згадайте що допомогло Вам та Вашим дітям у минулому впоратися зі стресовими ситуаціями. Ці ж способи Ви можете свідомо використати й зараз. Використовуйте відповідні техніки релаксації: за допомогою тіла, дихання, музики і т. д. (можна використовувати навчальні відео). Допоможіть дітям визначити 2-3 техніки, які, на їхню думку, допоможуть їм зняти напругу, випишіть їх та назвіть "Швидка аптечка".

 

6.         Рутинні, звичні заняття допомагають упоратися з тривогою. Підготуйте матеріали та завдання відповідно до віку дитини, щоб забезпечити їй звичну діяльність.

 

7.        За можливістю обмежуйте доступ дитині до новин і інформації в ЗМІ: варто уникати надмірного впливу на дитину передач і дискусій, що відбуваються в них. Це особливо важливо для дітей до підліткового віку. Дуже бажано допомогти дитині навчитися розрізняти факти та чутки. Це допоможе відчути контроль над ситуацією .

 

8.       Не залишайтеся на самоті: говоріть з друзями, знайомими, які перебувають у схожих ситуаціях. Якщо будете відверті, то зможете виявити, що Ви не самотні у ваших переживаннях, інші люди поділяють ці почуття. Ви зможете дізнатися, що допомагає оточуючим

 

9.     Виділіть час для себе: Ви не менш важливі, ніж Ваші діти, і щоб допомогти їм пережити цей період, важливо залишити час для себе, для перепочинку. Бажано свідомо займатися речами, які приносять задоволення. Це може бути спорт, книги, музика , хобі, приготування їжі сімейні зустрічі і так далі.

 

10.     Бережіть себе! Зверніть увагу на Ваше тіло, поведінку та емоції. Зверніть увагу на реакції, що вказують на стрес і тривогу, або нові, незнайомі вам реакції. Якщо неприємні симптоми продовжуються і не слабшають або з'являються нові – варто звернутися за професійною допомогою

 

Взято з сайту dity.in.ua

 

Важливо!

Тілесні ранкові ігри для дітей (важливі в будь-який час - дітям і дорослим, але вранці саме зараз вони просто необхідні). Від нашої "тілесності" буде залежати, як ми впораємося із емоційним навантаженням, травмуванням. 

 

Гра 1. «Доброго ранку»,

Доброго ранку носик, доброго ранку щічки, доброго ранку вушка, доброго ранку шийка, доброго ранку плечики і т.д. - торкаємося різних частин тіла, промовляючи слова (можливо, цілуючи). Треба пройтися по всьому тілу.

Гра 2: Ліпка - розминати тіло, як тісто, чи пластилін

Гра 3: Колобок - спочатку "засипати" муки - пройтись легкими рухами по всьому тілу, потім, "налити" води - рухи, що гладять. Ліпимо тісто, а потім робимо колобок - дитина сидить, обійнявши себе руками. А ми її обіймаємо за спинку. Розкриваємо руки - колобок "випікся"

Гра 4: Поцілунки - квадратный, трикутний, овальний - цілувати лобик чи щічку багатьма поцілунками так, щоб їх послідовність утворила форму

Гра 5: Якого кольору поцілунок (є прекрасна книга "якого кольору поцілунок) - наприклад, я тебе зараз цілую жовтим поцілунком, малиновим, райдужним в т.д.

Гра 6: Люлечка. Сісти за дитиною, обіймаючи її за спинку, можна погойдатися

Гра 7: Обійманці - обійми мене, сильніше, ніж я

Гра 8: Кенгуру - дитина сідає животик к нашому животику і міцно обіймає

Гра 9: Призначити дитину головною по рахунку обіймів

Гра 10: Діду - діду, де ти там, не морозь (щічки, носик, попу,животик, ніжки..)...... нам - дорослий каже слова,торкається до якоїсь своєї частини тіла. Діти - називають її і також торкаються. Потрібно пройтись по всьому тілу

Гра 11: «Килимок» - простукати себе, все тіло,мов килимок

Гра 12: «Кінг-конг» - стукати із криком Яяяя себе по грудній клітині, мов мавпа

Гра 13: Доторк – Торкатися один одного "різними доторками" - як зайчик, як змія, як лисиця хвостиком

Гра 14: Сніговик - "ліпимо" із тіла дитини сніговика. Просимо напружити всі м'язи, наче він змерз. А потім "гріємо сонечком" -  - а зараз вийшло сонечко в сніговик тане. І дитина розслабляється

Гра 15: Очищення. Сонечко чи вода проходить (із нашими торканнями) по тілу зверху донизу - і змиває, освітлює все, що напружує, лякає, заважає

Гра 16: Малювати на животику, спині різні букви чи прості форми, а дитина має вгадати, що це

Гра 17: Домик. .Ти Домик - це у тебе підлога, (ніжки) стіни (проходимо по всьому тілу доторками),криша - голівка. Ти в домику. (Можна покласти руку на серце)

Гра 18: Квітка чи дерево. Запитати у дитини, ким вона хоче бути, якої квіткою, чи деревом. Торкнутися стоп - (в тебе дуже міцне коріння, воно із землі бере все, що потрібно для життя і міцно тримає тебе.) . Торкнутися боків (У тебе такий стрункий сильний міцний гнучкий стовбур. Він може зігнутися, може схилитися, але він ніколи не зломається. Він витримає всі вітри та урагани). Торкнутися голівки - (а це твоя крона - красива, ніжна, соковита, сильна). Ти - дерево Життя.

Гра 19: Масаж

Рейки, рейки, шпали, шпали...
Їхав поїзд із Полтави.
Ось віконце відчинилось —
Горошинки покотились.
Йшли курчата, ціпу-ціпу,
Дзьобали собі на втіху.
А за ними гусенята
Теж пощипують завзято.
Далі йшла сім'я слонів,
Тупали, аж гай шумів.
От директор-молодець
Стіл поставив і стілець
Та друкує на машинці
Лист малесенькій дитинці:
«Люба доню! Рідна пташко!
Висилаю жовту чашку,
В неї сонячні бочки
І на денці — крапочки».
Переспів Мирослави КІМ.

 

Важливо пам'ятати, що зараз діти і дорослі навряд чи зможуть грати в ігри, робити практики із закритими очима – поки що ми можемо намагатися контролювати всі процеси 

Торкаємося тільки частин тіла, закритих одягом 

Наші доторки - не поверхневі, не лоскочуть, а трохи проминають

Дитина може якусь гру просити повторювати багато разів - ця гра для неї найтерапевтична!

 

Борони нас всіх Бог! Слава Україні!

 

Бібліотека соціальної психологічної
(за алфавітом) 

Вказівки: канали комунікації фахівця з клієнтом

Вказівки: основний принцип підходу роботи з переселенцями

Вказівки: основні етапи в роботі з переселенцями

Вказівки: основні соціальні характеристики переселенців

Вказівки: особливості психологічного стану переселенців

Вказівки: психосоціальний стан дітей переселенців

Вказівки: типові кроки у взаємодії з клієнтом

ВООЗ: перша психологічна допомога (посібник ВООЗ)

Гальчинський О.: вебінар "Кризова психологічна допомога в умовах війни", Ч. 1 (О. Гальчинський)

Гальчинський О.: вебінар "Кризова психологічна допомога в умовах війни", Ч. 2 (О. Гальчинський)

Гальчинський О.: техніки кризового втручання (О. Гальчинський)

Діти і війна: методична збірка

Діти і війна: робочий зошит для занять

Допомога волонтерам:

Мегого: мова жестів експрес відео курс

Навчання волонтерів першій психологічній допомозі:

Олександров Д.: експрес-діагностика потреб переселенців

Олександров Д.: профілактика дезадаптації вимушених переселенців

Організація допомоги на місцях:

Поради: "колообіг" станів

Поради: агресія

Поради: байдужість

Поради: безсоння

Поради: вагітні жінки

Поради: взаємодія з підлітками

Поради: відчуття безпеки у малюка

Поради: ворожі інформоперації

Поради: втома "бути сильним"

Поради: втома від війни

Поради: втрата

Поради: догляд за новонародженим

Поради: заспокоїти дитину

Поради: істерика

Поради: мама з дитиною в дорозі

Поради: навички проти стресу

Поради: оніміння

Поради: панічна атака

Поради: поради батькам про стрес у дітей

Поради: почуття провини

Поради: почуття тривоги

Поради: про війну дитині

Поради: про правила поведінки для населення під час війни

Поради: про прийняття рішень

Поради: про самоконтроль

Поради: про що дбати у ситуації невизначеності

Поради: тілесні ігри з дитиною

Поради: тремтіння

Поради: фантомна сирена

Поради: фейки

Поради: шоковий стан

Поради: як підтримувати близьких

Поради: як ужитися з великою кількістю людей

Ситуації: бомбардування

Ситуації: евакуації

Ситуації: заручники, полон

Фархі М.: методи реагування. Ч. 1 (відео тренінгу Моше Фархі)

Фархі М.: методи реагування. Ч. 2 (відео тренінгу Моше Фархі)

Фархі М.: модель першої допомоги Моше Фархі

Фахівцю роботи з переселенцями:

Дочірні категорії